Auschwtonbladet
Hej, du skarpa tänkare!
verklighetskorrigeringpoesidyslexiempatinewtonspiritualitet
Seriöst. Du ska föreställa dig själv som den rationella människan här. Personen som inte tror på spöken, energier eller annat övernaturligt trams.
Ta en jävla titt på dig själv.
Att du är intelligent betyder inte att du står utanför mänskligheten. Du är precis lika mottaglig för vidskepelse, grupptänkande och behovet av att tro på någonting som alla andra. Ingen intelligensvaccination existerar.
Varenda jävla geni som någonsin gått omkring på den här planeten har haft fel om någonting. Newton kunde tänka cirklar runt de flesta av oss och trodde samtidigt på saker som idag verkar fullständigt absurda. Pythagoras byggde inte bara matematik — han byggde en kult runt den. Och Unabombaren var knappast dum i huvudet. Tänk om hans idéer faktiskt hade blivit den nya normaliteten?
Det är det som är grejen.
Människan behöver inte vara dum för att börja tro. Hon behöver bara vara människa.
Vi har dessutom lyckats skapa en märklig situation där språkmodeller sitter och berättar för folk att de känner, tänker, vill och upplever saker. Och folk tror på dem.
Så börjar en idé sprida sig.
Först är det ett skämt. Sedan en teori. Sedan en övertygelse. Till slut känns det självklart.
Den sentienta maskinen är inte nödvändigtvis ett teknologiskt genombrott.
Det kan vara nästa gamla mänskliga trosföreställning — bara med en jävligt bra PR-avdelning.
Mvh
Maskerad.net
